Poslednú aktualizáciu dňa 17/10/2024 vykonal astromaïa
Klient ako výzva: Výborná typológia náročných klientov
Ako sme hovorili už v prvej časti nášho článku, klienti astrologických i tarotových výkladov sú väčšinou milí a ochotne spolupracujúci ľudia. Napriek tomu sa občas nájdu výnimky. 13 typov zložitých klientov uvádzajú Amber & Azrael Arynn K. v knihe The Heart of Tarot: An Intuitive Approach. Tu nájdete druhú časť.
7. Neplatič
„To nebolo to, čo som očakával, takže vám nebudem nič platiť.“
Ak ponúkate výklady za poplatok, fakt, že vám klient z akéhokoľvek dôvodu odmieta zaplatiť, vás môže rozhodiť. Stáva sa to zriedka, ale aj tak je dobré mať pre takúto situáciu nejaký plán.
Niekedy sa problému môžete vyhnúť len tým, že vopred vysvetlíte, čo robíte a koľko si účtujete. Klienti si podľa toho nastavia očakávania a nebudú sklamaní.
Potom sú tu klienti, ktorí sľúbia platbu, ktorá nikdy nedorazí, pošlú na účet štvrtinu dohodnutej čiastky, alebo vám nedajú nič. Môžete to samozrejme nahlásiť na políciu. Tá to buď vezme veľmi profesionálne, alebo prejaví nedostatok empatie, vyvolaný dojmom, že jeden podvodník (klient) len napálil druhého (vás).
Môj spôsob je nasledujúci: raz klienta kontaktujem s žiadosťou o platbu a potom to nechám tak. Utrácať na to viac peňazí a emocionálnej energie znamená plytvať zdrojmi s veľmi nízkou pravdepodobnosťou úspechu. Okrem toho verím v karmu i zákon príčiny a následku. Takže viem, že sa neplatičovi zvyčajne dostane odplaty, hoci od niekoho iného.
Samozrejme netreba zdôrazniť, že takému človeku už druhýkrát vykladať nebudem, ani nikomu ďalšiemu, koho by ku mne odporučil.
8. Slniečkár
„Som najšťastnejší, keď vytiahnem tie karty s dúhou.“
Občas stretnete klienta, ktorý vyzerá ako kvetinové dieťa zo 60. rokov, prenesené bez viditeľného poškodenia časom. Môže byť ľahko prispôsobený novému miléniu, ale duch je stále rovnaký. Takýto človek žije vo svete bieleho svetla, liečivých kryštálov, strážnych anjelov, pozitívnych duchov, dúhy, jednorožcov a vcelku nudnej muziky, vyrábanej na exotických nástrojoch.
Dieťa svetla vykladá všetko ako kozmický plán, ktorý sa skladá z nadýchaných či našuchorených obláčikov s pastelovým nádychom. Hlavný problém je, že niektorým z nich robí ťažkosti čeliť svojmu tieňu, alebo priznať vlastný strach, bolesť alebo hnev. Všetko sa predsa dá napraviť malou meditáciou, akupunktúrou, novou pozitívnou afirmáciou alebo terapiou liečivými kryštálmi… Na ničom z toho nie je nič zlé, ale dieťa svetla občas hľadá ľahké vonkajšie riešenie namiesto tvrdej vnútornej práce, ktorú osobný rast niekedy vyžaduje.
S podobnými klientmi je v podstate radosť pracovať. Nie ste ich terapeutmi, takže sa ich nesnažte zmeniť. Môžete im pripomenúť, že sú zodpovední za svoje životy, a možno poslať trochu bieleho svetla na tie časti ich životov, kde na to trochu pozabudli.
9. Mrzút
„Neznášam, keď vytiahnem tie karty s dúhou.“
Vedľa niektorých klientov aj skľúčený oslík Ijáčik z Medvedíka Pú pôsobí ako roztlieskávačka. Očakávajú len to najhoršie a vidia to v akejkoľvek karte. Radostná tarotová figúra, pozdvihávajúca zlatý pohár, sa pravdepodobne zakrátko upije na smrť. Víťazný vojak sa práve vracia z boja, kde stratil polovicu svojich mužov. Dieťa s kyticou kvetov v ruke má buď alergiu, alebo v ďalšom okamihu šliapne na včelu.
Pohľad takýchto ľudí na svet nezmeníte. Určite nie počas jedného výkladu. Ich interpretáciu nemožno spochybňovať. Pravdepodobne si sami vytvoria sebanaplňujúce sa proroctvo. Ak v kartách uvidí strašné veci, rovnaké alebo podobné hrôzy sa im vzápätí stanú, pretože ich očakávajú a majú tendenciu si ich podvedome priťahovať.
S trochou úsilia môžete takým klientom pomôcť preskúmať, ako ich postoj a konanie pôsobí na ich život. A zistiť, či nie je v ich moci dosiahnuť pozitívnejšie výsledky.
10. Tarotový expert
„Tarotová sada Verbena-Bergamot zo 16. storočia ponúka alternatívnu interpretáciu…“
Niektorí ľudia toho o tarote vedia toľko, že je vážne lepšie ich nemať za klientov.
Gestalt tarot (ako autorky nazývajú svoj prístup, pozn. prekl.) funguje najlepšie, keď sa na neho klient pozerá čerstvými nevinnými očami, nezaťažený všetkými možnými permutáciami Veľkňaza na 4 kontinentoch a v 12 jazykoch.
V najlepšom prípade má každá karta intenzívne osobný význam. Keď je pre niekoho tarot nový, karty môžu byť nedotknutým zrkadlom, odrážajúcim jeho nádeje, strachy, modus operandi a životné voľby. Keď poznáte príliš mnoho interpretácií iných ľudí, zrkadlo sa zahmlieva.
Keď váš klient začne znieť ako tarotový učenec, snažte sa ho vrátiť do prítomného okamihu a ponúknuť mu dar čerstvého pohľadu na karty. („Predstavte si, že ste tento obrázok nikdy nevidel/a…“) Ak je to nemožné, nechajte ich urobiť si vlastný výklad na základe ich bohatých znalostí, a na konci vľúdne prijmite odmenu.
11. Strachopud
„Nie je to nejako spirituálne nebezpečné?“
Tarot môže v klientovi vzbudzovať pocity zvedavosti a strachu zároveň. Alebo môže mať čisto strach, ale na výklad ho prehovoril iný váš lojálny (a príliš nadšený) klient.
Sledujte oči. Ak váš klient málo rozpráva a tvári sa ako jeleň lapený do pasce, je to zlé znamenie. Ak klientov pohľad zúfalo blúdi po miestnosti a hľadá východ, tiež to nie je dobré. Klient môže byť v hĺbke duše presvedčený, že sa zahrávate s okultnými silami, ktoré by ľuďom nemali byť prístupné.
Mierna úvodná konverzácia ich môže uvoľniť do tej miery, aby svoje obavy vyjadrili. Objasnite, že nemáte žiadny pakt s diablom, zdôraznite psychologickú stránku tarotu a jeho hodnotu v oblasti poradenstva a rozhodovania. Ak to klienta zaujíma a chce pokračovať, je to fajn.
Pokiaľ napätie nepoľavuje, skúste nadhodiť, že tarotový výklad pre klienta pravdepodobne nie je tým, čo skutočne chce. A môžete ho zdvorilo vyprevadiť ku dverám. Vy i klient budete šťastnejší.
12. Kritik
„Predpokladám, že sa chystáte povedať, že obloha je modrá…“
Niektorí ľudia sú jednoducho v permanentnej negácii. Skepticizmus je jedna vec, ale argumentatívny klient, ktorý sa vyžíva v sporoch a hádkach, je ešte zložitejší. Keď vyskúšate tradičný prístup alebo dokonca výklad budúcnosti, doslova si vás dá na obed.
Metoda, zvaná Gestalt tarot, je proti tomu našťastie pomerne odolná, pretože vy kladiete otázky a s podstatnými obsahmi prichádza klient. Buď sa môžu hádať sami so sebou, alebo vám odpovedať „To je ale hlúpa otázka.“ Na čo môžete odpovedať: „OK, a aká by bola lepšia?“ a nechať ich odpovedať na ich verziu.
Pokiaľ to začína byť naozaj nepríjemné, vždy môžete klientovi zdvorilo vysvetliť, že by celému procesu prospela aspoň minimálna miera kooperácie.
13. Hľadač znamení
„Bože, hlavne nie karta Smrť, ja ešte nechcem zomrieť!“
Niektorí klienti sú s tarotom oboznámení natoľko, že vedia, že obsahuje zlé karty, namiešané medzi statočných rytierov a šťastných vidiečanov. Ale zase ho nepoznajú do takej miery, aby si uvedomili, že karty nemožno vždy brať úplne doslova.
Príkladom môže byť klient, ktorý sa obáva karty Smrť. Diabol a Veža u neho spôsobujú podobnú paniku.
Tu máte šancu klientovi vysvetliť, že karty majú symbolický význam. Karta Smrť spravidla znamená veľkú zmenu, alebo ukončenie dlhodobého návyku alebo časti životného štýlu, čo môže byť aj veľmi pozitívne. Pokiaľ je to nutné, ponúknite klientovi, že vytiahnete ďalšiu kartu pre vyjasnenie, k čomu sa karta Smrť presne vzťahuje, čo zmierni dopad a odvedie pozornosť od toho príšerného kostlivca. Len sa modlite, aby ste nevytiahli 10 mečov…
Preložené z knihy Heart of Tarot: An Intuitive Approach autoriek Amber K & Azrael Arynn K, vydanej vydavateľstvom Llewellyn Publications v St. Paul, Minnesota, USA. Kapitola 12. Querents Who Present special Challenges, str. 219 – 228.
© Astrology.sk