Cítite sa vo vzťahoch bezpečne?

Photo of author

By astromaïa

Poslednú aktualizáciu dňa 17/09/2024 vykonal astromaïa

Ste vo vzťahoch vyhýbaví, úzkostní, alebo sa v nich cítite bezpečne?

Teória citovej väzby

Teória citovej väzby popisuje povahu citových väzieb v medziľudskej interakcii. Táto väzba sa začína formovať v ranom detstve vo vzťahu k rodičom. Spôsob, akým o nás bolo postarané a do akej miery boli napĺňané naše potreby, rozhoduje o tom, ako sa v dospelosti vzťahujeme k našim partnerom.

Vznik teórie citovej väzby (emotional attachment theory) siaha do päťdesiatych rokov minulého storočia, kedy výskumníci Bowlby a Ainsworthová nezávisle na sebe objavili, že spôsob napĺňania detských potrieb rozhoduje o tom, aké vzťahy budeme vytvárať s ostatnými po zvyšok svojho života.

Od tej doby sa tejto téme venovalo nespočetné množstvo vedeckých štúdií. Stratégia, ktorá je vám vlastná, sa zrejme do značnej miery podieľala na všetkých vzťahových úspechoch a neúspechoch, ktoré ste doteraz zažili. Okrem toho objasňuje, prečo vás priťahuje určitý typ ľudí.

Citové väzby AnteAr

Typy citových väzieb

Psychológovia definujú štyri typy citových väzieb: bezpečnú, úzkostnú, vyhýbavú a úzkostne‑vyhýbavú.

Bezpečná väzba

Jedincom s bezpečnou citovou väzbou nerobí problém prejavovať záujem a náklonnosť. Zároveň sa cítia pohodlne, i keď práve nemajú partnera. Dobre zvládajú rôzne vzťahové peripetie, vedia vzťahom priradiť zodpovedajúcu prioritu, ale zároveň si vytýčiť a dodržiavať jasné hranice. Jedinci, u ktorých sa vyvinula bezpečná citová väzba, sú samozrejme tými najlepšími partnermi, príbuznými a kamarátmi.

Vedia prijať bolestivé odmietnutie, byť lojálni a v prípade potreby sa obetovať. Dôverujú svojim blízkym a sami pôsobia dôveryhodne. Z vykonaných výskumov vyplýva, že do tejto kategórie spadá viac než polovica populácie. Bezpečná citová väzba vzniká u detí, ktoré pociťujú dostatok lásky a náklonnosti a ktorých potreby sú pravidelne napĺňané.

Úzkostná väzba

Pre mnoho jedincov, u ktorých sa vyvinul tento typ citovej väzby, bývajú vzťahy zdrojom stresu a napätia. Od svojich partnerov vyžadujú neustále potvrdzovanie a prejavy náklonnosti. Keď sú sami, bez partnera, necítia sa dobre. Nezriedka končievajú v nezdravých až toxických vzťahoch.

Robí im problém dôverovať ostatným, dokonca aj ľuďom z najbližšieho okolia. Môžu sa správať iracionálne, nepredvídateľne a emocionálne. Často sa sťažujú na chladnosť a bezcitnosť príslušníkov opačného pohlavia.

Klasickým príkladom môže byť dievčina, ktorá vám zavolá päťdesiatkrát za noc a čuduje sa, že jej nezavoláte naspäť. Prípadne partner, ktorý svoju priateľku sleduje až do práce, aby sa uistil, že neflirtuje s kolegami. Tento typ citovej väzby sa častejšie vyskytuje u žien než u mužov. Vzniká u detí, ktorých potreby sú napĺňané len do určitej miery a nepredvídateľne.

Vyhýbavá väzba

Do tejto kategórie patria neobyčajne nezávislí a na seba orientovaní jedinci, ktorí mávajú problém s intimitou. Ich fóbia zo záväzkov každého druhu z nich postupom času urobila expertov na to, ako sa vyhnúť každej situácii zaváňajúcej intimitou. Keď sa im druhí snažia priblížiť, často sa sťažujú na nedostatok osobného priestoru – hovoria, že sa vo vzťahu „dusia“. V každom vzťahu majú plán, ako ho v prípade potreby opustiť. Mnohí z nich si život prispôsobujú tak, aby sa vyhli záväzkom a nadmiere intimity.

Sem patrí kolega, ktorý pracuje 80 hodín týždenne a sťažuje sa, že sa s ním priateľka chce vídať častejšie než raz za týždeň, alebo kamarátka, ktorá už vystriedala nespočetné množstvo partnerov. Akonáhle ju však začnú unavovať, povie im, že „nehľadá nič vážne“, a pošle ich k vode.

Je oveľa pravdepodobnejšie, že narazíte na citovo vyhýbavého muža než na citovo vyhýbavú ženu. Vyhýbavá stratégia sa rozvíja u detí, u ktorých sú napĺňané iba niektoré z potrieb, zatiaľ čo zvyšok je zanedbávaný. Príkladom môže byť dieťa, ktoré je pravidelne kŕmené, ale matka si ho k sebe dostatočne často nepritúli.

Úzkostne‑vyhýbavá väzba

Úzkostne‑vyhýbavý typ spája to najhoršie z predošlých dvoch väzieb. Títo jedinci majú nielen strach z intimity a záväzkov, ale sú voči ostatným nedôverčiví a bránia sa všetkým pokusom o zblíženie. Úzkostne‑vyhýbavé typy veľmi často žijú bez partnera, cítia sa mizerne alebo vstupujú do nefunkčných vzťahov.

Štúdie však ukazujú, že do tejto kategórie patrí len malé percento populácie. Zvyčajne ide o ľudí, ktorí sa stretávajú s radom emocionálnych problémov, ktoré presahujú do mnohých oblastí ich života. Táto citová väzba vzniká u zneužívaných alebo hrubo zanedbávaných detí.

Podobne ako u ďalších typológií, ani typy citových väzieb nie sú jednorozmerné. Napriek tomu že u každého z nás sa prejavuje jedna dominantná stratégia, v rôznych situáciách sa môžu prejaviť aj tendencie ostatných typov citových väzieb. Preto aj „bezpečné“ typy sa tu a tam budú správať vyhýbavo alebo úzkostne, „úzkostné“ typy sebaisto a podobne. Dokonca aj úzkostné a vyhýbavé typy dosiahnu určité skóre na bezpečnej škále. Úzkostne‑vyhýbavé typy skórujú vysoko na úzkostnej i vyhýbavej škále, na bezpečnej škále však dosahujú len veľmi nízke skóre.

Citové väzby AnteAr

Vzťahové konfigurácie

Pokiaľ ide o nadväzovanie nových vzťahov, jednotlivé typy si počínajú veľmi predvídateľne. Citovo vyrovnaným jedincom nerobí problém mať za partnerov (alebo zvládať, záleží na uhle pohľadu) úzkostné i vyhýbavé typy. Sú sami so sebou natoľko vyrovnaní, že dokážu poskytnúť potrebné uistenie úzkostným typom a priestor ich vyhýbavým partnerom bez toho, aby sa sami cítili ohrození.

Úzkostné a vyhýbavé typy spolu bežne končievajú vo vzťahu. Na prvý pohľad sa to môže priečiť zdravému rozumu, ale v skutočnosti má toto zdanlivé šialenstvo svoju logiku. Vyhýbavé typy dokážu ostatných tak odradiť, že jediný, kto dokáže tolerovať ich vrtochy a dostať ich z ich ulity, je práve úzkostný partner.

  • Vyhýbavému mužovi sa napríklad môže dariť odrážať všetky možné snahy o intimitu ženy s bezpečnou citovou väzbou do chvíle, než dotyčná svoje úsilie vzdá a opustí ho.
  • V prípade úzkostnej ženy je to presne naopak – neustále odmietanie v nej prebudí ešte väčšie odhodlanie dotyčného získať. Bude ho uháňať až do chvíle, než konečne podvolí a prestane sa brániť intimite. Muž takto získa potrebné uistenie, že navzdory svojmu odmietavému správaniu o neho žena nestratila záujem.

Často sa týmto dvojiciam podarí vytvoriť akúsi dysfunkčnú rovnováhu, kedy jeden z partnerov zaujme rolu „prenasledovateľa“, zatiaľ čo druhý rolu „prenasledovaného“. Práve toto sú pozície, ktoré úzkostné a vyhýbavé typy potrebujú zaujať, aby nemali problém so svojou intimitou.

Úzkostne‑vyhýbavé typy vyhľadávajú buď najneistejších a najúzkostnejších jedincov, alebo (čo sa deje oveľa častejšie) partnerov rovnakého typu. Tieto vzťahy, ak nie sú vyložene toxické, sú prinajmenšom chaotické.

Keby som to mal zhrnúť, došiel by som k rovnakému záveru ako autor Mark Manson vo svojej knihe Models: Attract Women Through Honesty. Neisté typy končievajú vo vzťahu s neistými partnermi, bez ohľadu na to, akým spôsobom sa ich neistota prejavuje. To isté platí pre bezpečné typy.

Ako zistiť a zmeniť svoj typ citovej väzby

Ak zatiaľ nemáte ani len najmenšie tušenie o tom, k akému typu citovej väzby máte najbližšie, môžete sa otestovať. Ak sa vám do testu nechce (zaberie 5–10 minút), veci sa majú približne takto:

  • Ak sa dlhodobo vyhýbate záväzkom a romantických partnerov si držíte od tela a nezdieľate s nimi svoju intimitu, pravdepodobne sa u vás vyvinula vyhýbavá citová väzba.
  • Ak sa neustále trápite v romantických vzťahoch, máte pocit, že vám partneri neopätujú lásku, nemôžete bez nich byť a vyžadujete od nich neustále uisťovanie, potom ste pravdepodobne úzkostní.
  • A konečne, ak sa vo vzťahoch cítite dobre, nemáte problém s intimitou, vytýčením jasných hraníc a zároveň dokážete byť bez partnera, pravdepodobne patríte medzi jedincov s bezpečnou citovou väzbou.

Dobrá správa je, že typ citovej väzby sa dá v priebehu života meniť. Vzápätí však musím dodať, že ide o pomalý a náročný proces.

Výskumy ukazujú, že pokiaľ niekto s úzkostnou alebo vyhýbavou citovou väzbou začne chodiť s partnerom s bezpečnou citovou väzbou, postupom času sa môže dostať na jeho úroveň.

Nanešťastie to platí i opačne – vyhýbavý alebo úzkostný jedinec môže svojho vyrovnaného partnera, ak si nedá pozor, „stiahnuť späť“ na svoju úroveň neistoty. Vyrovnané typy sa môžu začať správať ako neistejšie citové väzby aj v dôsledku traumatických udalostí, ako je rozvod, úmrtie dieťaťa, vážna nehoda apod.

Povedzme, že viac či menej vyrovnaný muž sa ožení s úzkostnou ženou, ktorá si vo vzťahu s ním začne počínať istejšie. Lenže akonáhle sa dvojica dostane do finančných ťažkostí, žena si opäť začne počínať úzkostne, podvedie ho a nakoniec sa s ním i rozvedie. Dotyčný potom ďalších desať rokov vyhľadáva len povrchné vzťahy, naplnený strachom sa s niektorou z žien skutočne zblížiť.

Psychológovia Bartholomew a Horowitz prišli s hypotézou, že spôsob, akým vytvárame vzťahy so svojimi partnermi, korešponduje s tým, nakoľko pozitívne či negatívne vnímame seba a ostatných.

Vnímanie samých seba vs. vnímanie ostatných

Ľudia, u ktorých sa vyvinula bezpečná citová väzba, vnímajú pozitívne nielen seba, ale aj ostatných. Obraz seba samých je u úzkostných typov negatívny, ostatných však vnímajú pozitívne – z toho pramení ich odkázané správanie. Ľudia s vyhýbavou citovou väzbou sa vnímajú pozitívne, ale ostatných vnímajú negatívne. A konečne ľudia s úzkostne‑vyhýbavou väzbou vnímajú negatívne všetko a všetkých, a preto nie sú schopní nadviazať a udržať funkčný vzťah.

Tieto poznatky vám poslúžia na to, aby ste sa mohli posúvať smerom k bezpečnejšej citovej väzbe. Úzkostné typy môžu začať pracovať na stanovení zdravých hraníc a rozvíjaní pozitívneho seba-obrazu.

Jedna z najčastejších rád, ktorú dávam úzkostnejším mužom, je, aby si našli aktivitu, ktorej sa venujú s láskou a v ktorej sú dobrí, a urobili z nej stredobod svojho života. Ďalej im radím, aby sa viac otvorili a boli ochotnejší zdieľať. Vyhýbavým typom odporúčam, aby sa snažili nájsť niečo dobré na každom, s kým prídu do styku, a aby začali byť viac zvedaví a prestali ostatných posudzovať.

Stavím sa, že niektoré z vás si pri čítaní týchto riadkov hovoria: „Mňa baví byť sama a spať s kýmkoľvek sa mi zachce. Nič by som na tom nemenila.“ A majú pravdu – množstvo ľudí vedie úspešný a spokojný život i napriek tomu, že spadajú do škatuľky úzkostného alebo vyhýbavého typu. Niektorí z nich dokonca úspešne fungujú v dlhodobom romantickom vzťahu.

Z výskumov je však zrejmé, že bezpečné typy sú spokojnejšie, zdravšie a úspešnejšie než ostatné typy. Okrem toho cítia viac podpory, majú menší sklon k depresiám a darí sa im lepšie udržiavať a rozvíjať vzťahy.

Mark Manson
publicista

Prevzaté a preložené pre Astrology.sk

Súvisiace témy:

Osudová príťažlivosť

Kompatibilita vzťahu a synastrie

Partnerský horoskop podľa dátumu narodenia

Chcete vedieť o každom novom článku?

Potom zadajte svoj email nižšie a získajte prehľad o udalostiach na stránkach AnteAr.com

[sibwp_form id=3]

Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Astrology.sk