Poslednú aktualizáciu dňa 27/02/2025 vykonal astromaïa
Fenomén čínskej astrológie je stále mnohým ľuďom neznámy a povedomie o čínskej astrológii sa obmedzuje hlavne na znamenia roku nášho narodenia. Predstava, že by zvieracie znamenie roku mohlo, alebo možno aj malo, charakterizovať všetkých, ktorí sa v danom roku narodili, je naozaj nesprávna, a nemožno sa čudovať tým, ktorí túto predstavu o astrológii odmietajú.
Pritom je čínska astrológia nesmierne rozmanitá čo do rôznych konštelácií a praktických aplikácií. Len je potrebné sa na jej systém pozrieť trochu obšírnejšie. Už sme si povedali, že nie je múdre hádzať ľudí narodených v jednom roku do jedného vreca. Napriek tomu že sa o tom tak píše.
Ako to teda je? Tak predovšetkým, v čínskej astrológii nemáme len 12 zvieracích regentov. Máme tu aj päť elementov: Drevo, Oheň, Zem, Kov a Voda. Zámerne ich píšem s veľkým písmenom na začiatku, aby som ich odlíšil od štyroch živlov. Kombinácie 12 zvierat a piatich prvkov nám dá základných 60 znamení čínskej astrológie.
Hádam každý pochopí, že Vodný Kôň a Ohnivý Kôň nemôžu byť rovnaké znamenie, napriek tomu že sa vždy jedná o Koňa. Takže prvý krok k pochopeniu rozmanitosti čínskej astrológie máme týmto za sebou. Tým druhým krokom je porozumenie tomu, že nielen rok, kedy sme sa narodili, nesie jedno z týchto 60 znamení. Ale jedno z týchto 60 znamení vládne aj mesiacu, dňu a hodine, kedy sme sa narodili. Áno. Náš čínsky horoskop nie je len o roku nášho narodenia. To by bolo žalostne málo.
4 piliere osudu v čínskom horoskope (BaZi)
Každý dátum môžeme rozdeliť na štyri základné diely: rok, mesiac, deň a v dni hodina. Pravdou je, že čínsky kalendár je trochu iný než náš európsky, a preto musíme použiť systém prevodných tabuliek, ale stále tu máme tie 4 základné piliere. Teda nejaký rok, nejaký mesiac, deň a hodinu. Na ukážku by sme si mohli rozobrať dátum 1. 6. 2021. Človek, ktorý sa narodil v tento deň, sa narodil v roku Kovového Byvola, v mesiaci Vodného Hada a v dni Kovového Draka. Pokiaľ sa narodil medzi 15. až 17. hodinou, narodil sa v hodine Opice a v tento deň vládla tejto hodine Opica Drevená. Vidíte, že základný horoskop takého človeka je rozmanitý a netvorí ho len jedno tzv. ročné znamenie. Občas je to pekná zoologická záhrada.

Štyri piliere
Základom čínskeho horoskopu sú teda tieto štyri údaje, o ktorých hovoríme ako o štyroch pilieroch. Každý jeden pilier je osadený jedným zo šesťdesiatich základných znamení čínskej astrológie, ktoré je tvorené dvomi znakmi. Jeden znak pre Element a druhý pre zvieracieho regenta. Základný čínsky horoskop má teda piliere, v nich celkom osem znamení. Odtiaľ teda pochádza názov čínskej astrológie, ktorá sa nazýva astrológia Ôsmich znakov (Ba Zi), ale my o nej častejšie hovoríme ako o astrológii 4 pilierov osudu.
Takže ak už rozumieme základnej tabuľke čínskeho horoskopu, poďme sa pozrieť na jednotlivé piliere. To je totiž veľmi zaujímavé a pochopíte z toho, akú vysokú vypovedaciu schopnosť má onen horoskop. Tieto 4 piliere totiž predstavujú rôzne aspekty nášho života, rôzne fázy nášho života a rôzne vzťahy v našom živote.
Ročný pilier
Ročný pilier je symbolom nášho verejného Ja. V ňom sa zrkadlí náš vzťah k spoločnosti, takto nás vnímajú ľudia, ktorých nepoznáme, úradníci, predavači, poisťováci, ale aj susedia, s ktorými nevstupujeme do užších vzťahov. Jednoducho cudzí ľudia. Toto znamenie odráža náš vzťah k spoločnosti, ale i naopak nás spoločnosť vníma optikou tohto znamenia. Ide primárne o symboliku, ktorá má veľkú vypovedaciu schopnosť.
Pilier mesiaca
Pilier mesiaca je symbolom pre naše spoločenské Ja. Optikou tohto znamenia nás vnímajú ľudia, ktorých si pustíme bližšie k telu. Ak sme sa narodili napríklad v roku Tigra a mesiaci Zajaca, môžeme na prvý dojem pôsobiť príkro, výrazne dominantne, možno i panovačne, ale ten, kto prekoná túto vrchnú vrstvu, potom môže objaviť milého žoviálneho priateľa, ktorý nepokazí žiadnu srandu.
Tento pilier často odráža naše sny a ambície, a preto je spájaný aj s naším zamestnaním. Mohli by sme použiť symboliku vrstiev a povedať, že ročný pilier je naším kabátom a mesiac našou košeľou. Hovorí sa, že „košeľa bližšia ako kabát“, a preto sa v ročnom pilieri zrkadlia prarodičia a tiež vzdialení príbuzní, zatiaľ čo znamenie mesačného piliera hovorí o blízkej rodine.
Denný pilier
Denný pilier je naše Ja. Tu sa zrkadlíme my sami a náš partnerský život. Denný pilier je vlastne dôležitejší pre pochopenie toho, kým my sme, než ročný pilier, ktorý vypovedá o našom vzťahu k celému svetu. To už asi chápete.
Denný pilier je veľmi dôležitý z mnohých dôvodov. Nachádzame v ňom tzv. Denného vládcu, ktorý symbolizuje našu tzv. podstatu. To je základný kameň, pevný bod celého horoskopu, a podľa neho pomeriavame všetko ostatné.
Denný pilier ukazuje na naše základné stratégie, sebavedomie a schopnosť spolupráce. Ukazuje nielen to, kým my sme, ale tiež ukazuje to, ako sme na tom s partnerom. Ako sa k nemu budeme správať a ako chceme, aby sa on správal k nám.
Ak teda chceme posudzovať partnerskú zhodu, sledujeme to, ako sa spolu znášajú znamenia, ktoré majú partneri v dennom pilieri. Ročný pilier totiž vypovedá o našom vzťahu k ministerskému predsedovi, ale nehovorí nič o intimite, o preferenciách a vášňach. Niekto sa v tom partnerskom spolužití môže správať ako Pes, i keď sa zdá byť na prvý pohľad Byvolom. A ten, kto je narodený v roku dominantného Koňa, sa doma premení, a chce sa mať ako Prasa v žite. Zasmiali ste sa? Ak áno, je to dobre. Astrológia je totiž veľká zábava, pokiaľ pochopíte, čo vám chcú tie symboly prezradiť.
Hodinový pilier
Teraz nám ešte zostáva pozrieť sa na tzv. hodinový pilier. Ten je symbolom pre naše vnútorné Ja. Tu sa zobrazuje to, kam ideme, naše vnútorné túžby a sny, a tiež naše deti, prípadne vzťah k našim podriadeným, pokiaľ nejakých máme.
S hodinou býva občas problém a ľudia sa pýtajú, či je možné zostaviť horoskop, aj keď ju nevedia presne, alebo ju nevedia vôbec. Odpoveď je áno, dá sa, ale chýba nám časť informácií, ktoré môžu byť podstatné pre pochopenie súvislostí, a mohlo by sa stať, že budú mať na výklad horoskopu zásadný vplyv.
U čínskej astrológie je výhoda, že jej hodina trvá 120 minút, a tak teda i hoci len približný čas je lepší, než žiadny. Medzi 7:30 a 8:45 nie je v systéme čínskej astrológie zásadný rozdiel. Obidve hodiny patria do „hodiny“ Draka, ktorá je od 7:00 do 9:00 hodín.
Pokiaľ teda poznáme význam 4 pilierov a poznáme astrologické symboly, ktoré v nich sú, môžeme sa pustiť do posudzovania a premýšľania nad tým, ako sa tie symboly dopĺňajú, alebo rozchádzajú. To nám ukazuje, či máme šťastie v láske, či nás čaká mešec dukátov, alebo kde sú naše zdravotné riziká. Niektoré zvieratá k sebe ladia, iné sú spolu na kordy, niekde nám ukazujú náchylnosť k problematickému konaniu, inde ukazujú na nebezpečenstvo od druhých ľudí. Tie piliere by sme mohli tiež brať ako 4 brány osudu a skrz nich pochopiť, ako sa náš osud bude vyvíjať. Ročným pilierom prechádzame v našom detstve. Mesačný pilier zodpovedá nášmu dozrievaniu. Ten denný pilier odráža našu dospelosť a hodinový pilier zobrazuje našu starobu. V symbolike sa nám potom zobrazuje, aká je naša životná cesta, a na nás potom je, ako tú cestu prejdeme. Existujú rôzne metódy a techniky, ako sa pozerať na 4 piliere, a vďaka nim nám týchto 8 znakov dokáže poskytnúť mnoho informácií.
Teraz, keď sme spolu nahliadli trochu viac na systém čínskej astrológie, nám zostáva zamyslieť sa, ako sa teda pozerať na to naše znamenie čínskeho horoskopu. Nie je to tak celkom ľahké. Ekvivalentom pre naše znamenie v tzv. západnom horoskope (Baran, Lev, Váhy) je znamenie ukryté v pilieri mesiaca, nie však v roku, napriek tomu sa v čínskej astrológii toto znamenie roku považuje za naše symbolické znamenie horoskopu. Je to dané tým, že rok, ako ten tzv. kabát, je našou verejnou tvárou. Kolízie na toto znamenie sa prejavujú silno a odraziť sa môžu na zdraví i financiách. Ak vyberáme vhodný dátum, dávame pozor, aby nebol v kolízii s ročným pilierom, ale často to nie je naše hlavné znamenie. Je dobré uvedomiť si, že to, že sme sa narodili v roku Psa, Potkana alebo Byvola, ešte nutne neznamená, že sme s týmto znamením bytostne spojení. Aj preto je správnejšie hovoriť, že sme narodení v roku Tigra, Psa alebo Kanca, namiesto toho, že sme Tiger, Pes alebo Kanec.
Kam ďalej ? Napríklad na článok o tom, čo je to Denný vládca